Thomson Linear K2XG05-24V-30 B-Track linear actuator operates at 24 Vdc with 600 lbf force. This heavy-duty actuator features a rectangular extrusion housing and acme or ball screw drive for reliable positioning in factory automation applications.
MODEL K2XG05-24V-30
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680537147 |
| Voltage | 24 Vdc |
| Weight | 12 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [S] | 30 in |
Performance
| Performance | Value |
| Duty Cyle | 50 % |