300-KT-63-3/8X16-16-SW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
JWWINCO 300-KT-63-3/8X16-16-SW Nylon Plastic Adjustable Lever 2.48" Long Black
MODEL 300-KT-63-3/8X16-16-SW
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 877 8351
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Color
Black
Handle Finish
Thermoplastic
Handle Length
2.48"
Handle Material
Nylon Plastic
Thread Finish
Black Oxide
Thread Length
0.63"
Thread Material
Steel
Thread Size
3/8-16
Thread Type
Threaded Stud
Information
On releasing the lever, the serrations automatically re-engage.
Specification
Handle
  • Glass fiber reinforced nylon thermoplastic
  • With molded-in stainless steel inlay
  • Temperature resistant up to 230 °F (150 °C)
  • Color
    Threaded insert, screw and spring
    Steel, black oxide finish
    On request
    Special threads and stud lengths
    For certain minimum quantities, special colors
    SKU: 5786088
    Ball joint
    seems to work okay
    Read more
    SKU: 5774153
    It’s awesome!
    Read more
    Small part, but what i needed and correct.
    Needed "2" small metric breathers. Winco had in stock! Shipped in timely fashion at reasonable price . What more could you ask for?