JWWINCO 300.1-KT-92-M12-32-OS Nylon Plastic Adjustable Lever 92mm Long Orange
MODEL 300.1-KT-92-M12-32-OS
Contact supplier for technical support on: 800 877 8351
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Color
Orange
Handle Finish
Thermoplastic
Handle Length
92
Handle Material
Nylon Plastic
Thread Finish
Matte
Thread Length
32
Thread Material
Stainless Steel
Thread Size
M12
Thread Type
Threaded Stud
Information
On releasing the lever, the serrations automatically re-engage.
Specification
Handle- Glass fiber reinforced nylon thermoplastic with molded-in stainless steel inlay
- Temperature resistant up to 230 °F (150 °C)
Color
Insert & screw
Stainless steel
European Standard No. 1.4305 (AISI 303)
Spring
European Standard No. 1.4310 (AISI 301)
On request
Special bores and threads
For certain minimum quantities, special colors
SKU: 5781959
Small part, but what i needed and correct.
Needed "2" small metric breathers. Winco had in stock! Shipped in timely fashion at reasonable price . What more could you ask for?
Read moreSKU: 5774153
It’s awesome!
Read more| Brand | E-T-A |
| Model | 2210-S221-P1T1-Z241-3A |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 55 X 72 X 10 MM |
SKU: 5781959