Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
GKS 13439 Capacity 13200 lbs (6 t) /60kN RL6 Rotating Dolly
MODEL 13439
Contact supplier for technical support on: 9373248867
$2,536.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Features
- 360- degree movement due to special bearings
- Durable, non-marking rollers
- Low loading height (3.9")
Specifications
| # of rollers | 5 |
|---|---|
| Size of roller diameter x length in mm | ø85x85 |
| Load capacity | 13, 200 lbs (6 t) /60kN |
| Size of rubber pad | ∅ 9.8" (250 mm) |
| Roller amount / dimensions | 5 / 3.3x3.3" (85x85 mm) |
| Loading height | 4.6" (118 mm) |
| Dimensions LxW | 29.9 x 22.1 x 4.6" /760 x 560 x 118 mm |
$207.15
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 91040-00T 9/16-24 GO Taperlock TIN
| Brand | Balax |
| Model | 91040-00T |
$74.47
Each
Free shipping
$1,187.79
Each
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
Dormer C1263.0 5983882 Slot Drill 3.00 mm
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5983882 |
$30.20
Each
Free shipping
Rosta 05091004 ST-R 45 GARLAND ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 05091004 |
$390.02
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews