We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bridgeport BRWI-150 1-1/2" WOOD INS BRIDLE RING
MODEL BRWI-150
This product has a minimum order quantity of (50 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 562 463 8306
$11.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(50 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Bridgeport Fittings Bridgeport BRWI-150
UPC: 781747028211 | UNSPSC: 39121701 | GTIN: 00781747028211
Hardware > Datacomm & Low Voltage Supports Systems > Cable Rings & Saddles
Bridgeport Bridle Ring, Insulated Threaded, 1-1/2 in Ring, 1/8 in Diameter Cable, For Use With: Voice, Data/Video Cabling, Steel, Zinc Plated, 3-1/2 in L Dimensions
Features:
- Open loop end allows easy insertion of cables
- Wood style rings are threaded for easy assembly into 1/8 in Dia pre-drilled hole
- Use as low cost alternative to "J" hook or cable tray
- Plastic insulator
Specs:
| Ring Size | 1-1/2 in |
|---|---|
| Cable Diameter | 1/8 in |
| Dimensions | 3-1/2 in L |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | Voice, Data/Video Cabling |
| Finish | Zinc Plated |
| Type | Insulated Threaded |
Packaging:
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | REACH Compliant | CSA Certified | UL File No. E161206
1 Year Limited
| Brand | MasterDrive |
| Model | 1VP56-3/4 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 1VP68-1-1/4 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96806913 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96081114 |
| Brand | Bridgeport |
| Model | BRWI-200 |