We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 02512ST3QIE324T-W22 is a 25 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor built to IEEE 841 standards. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 324T cast iron frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is designed for demanding industrial applications requiring high reliability, Class F insulation, and inverter duty capability.
MODEL 02512ST3QIE324T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,637.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
324/6T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 110 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 324/6T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 30. 4 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 14. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6T |
| Full Load Amps | 30. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84111T-4
| Brand | E-T-A |
| Model | 8340-T110-K1T1-ALH126-12A |
| Brand | Littelfuse |
| Model | 39018R2C5.5X |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more