We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 04012ST3HIE364T-W22 is a 40 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor with NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 platform motor features a 575V, 60Hz rating, a 364T cast iron frame, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is built to IEEE 841 standards for severe duty applications, offering Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 04012ST3HIE364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,686.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
364/5T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 176 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 37. 2 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 13. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 37. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84308T-5
| Brand | Isostatic |
| Model | SS-6476-24 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1336F-B025-AA-EN-GM5-L4 |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 5-694-00-010-002 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more