We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 06012ST3QIE404T-W22 is a 60 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor with a 404T NEMA frame and 460V, 60Hz rating. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron W22 construction, and is built to IEEE 841 standards for harsh industrial environments. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, Class I Div 2 certification, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range with VFDs.
MODEL 06012ST3QIE404T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,493.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
404/5T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 263 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 69. 5 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 25. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 69. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
Brand
Baldor
Model
ECP84403T-4