We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00112OS3EF56C is a 1 horsepower, 1200 RPM, three-phase, open drip proof (ODP) motor with standard efficiency. It features a 56C NEMA frame with C-face mounting, operates on 208-230/460V at 60Hz, and is designed for general-purpose applications. This motor is part of WEG's rolled steel platform, offering a cost-effective solution for industrial and commercial use.
MODEL 00112OS3EF56C
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
F56H
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 63 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | F56H |
| RPM | 1120 |
| Full Load Amps | 3. 60-3. 45/1. 73 A |
| Efficiency (100%) | 74. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 73 |
| Insulation | B |
| Noise | --- |
| No load current | 2. 30/1. 15 A |
| Locked rotor current (II/In) | 4. 6 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | F56H |
| Full Load Amps | 3. 60-3. 45/1. 73 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | BX47 |
| Brand | United Abrasives |
| Model | 61023 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-60EL3624SSLP |
| Brand | Cleveland |
| Model | C42061 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | 10250T104-51 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more