We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01036EP3ERSR215TC is a 10 horsepower, 3600 RPM, three-phase AC motor with a 215T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It operates on 208-230/460V 60Hz power and features NEMA Premium (IE3) efficiency, cast iron construction, and a 1.15 service factor. This W22 platform motor is suitable for general-purpose industrial applications, offering Class F insulation and ball bearing construction for reliable performance.
MODEL 01036EP3ERSR215TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 7 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 3515 |
| Full Load Amps | 23. 6/11. 8 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 8. 00/4. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 7 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 23. 6/11. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more