We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 06009EP3E405T-W22 is a 60 HP, 900 RPM, three-phase AC motor from the W22 premium product line. This high-efficiency EPAct motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron NEMA 405T frame, and dual voltage 208-230/460V 60Hz operation. It is constructed with Class F insulation, ball bearings, and a 1.15 service factor for general industrial applications.
MODEL 06009EP3E405T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,727.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
60
Hz
60
RPM
880
Voltage
230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 353 lb. ft |
| Voltage | 230/460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 880 |
| Full Load Amps | 148/74. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 60 dB(A) |
| No load current | 58. 0/29. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 148/74. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more