We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00136EG3E143T-W22 is a Super Premium efficiency (IE4) three-phase motor, part of the W22 severe duty product line. This 1 HP, 3600 RPM motor features a 143T NEMA frame, cast iron TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is rated for IEEE 841 severe duty, Class I Division 2, and IP55 protection, with inverter duty capability for a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.
MODEL 00136EG3E143T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$526.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
143T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1. 49 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143T |
| RPM | 3485 |
| Full Load Amps | 2. 99-2. 70/1. 35 A |
| Efficiency (100%) | 84. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 1. 20/0. 600 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143T |
| Full Load Amps | 2. 99-2. 70/1. 35 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP3580T
Brand
WEG
Model
00136ET3E143T-W22
| Brand | MRO Supply |
| Model | NVN-2031-SS |
| Brand | Turck |
| Model | PKW 3Z-P7X2-6/S90 |
| Brand | Goulds |
| Model | 125SV66AGK8C50 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 800PLT8M36 |
| Brand | Belden |
| Model | UJ-HD25x12k |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more