We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00318ET3H182T-W22 is a 3HP, 1800RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 575V rating and 182T frame. This W22 product line motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability for constant torque applications with a 20:1 speed range.
MODEL 00318ET3H182T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$613.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 83 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 3. 10 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 1. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 3. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | SMC |
| Model | MHZ2-40D3-M9PVZ |
| Brand | Belden |
| Model | UJ-HD2500X00 KIT |
| Brand | Dixon |
| Model | CWG-C-2.50-25 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more