We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01009ET3E284T-W22 is a 10 horsepower, 900 RPM, three-phase AC motor with a NEMA 284T frame and NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 platform motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and is rated for 208-230/460V, 60Hz operation. It includes IEEE 841 severe duty features, Class I Division 2 certification, a 1.15 service factor, and Class F insulation.
MODEL 01009ET3E284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,124.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
880
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 9 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 880 |
| Full Load Amps | 29. 6-26. 8/13. 4 A |
| Efficiency (100%) | 90. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 54 dB(A) |
| No load current | 13. 0/6. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 6 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 29. 6-26. 8/13. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2402T
Brand
Baldor
Model
ECP2402T-4
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more