We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01512ET3E284TC-W22 is a 15 HP, 1200 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 284TC frame and TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. This W22 series motor features cast iron construction, a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Division 2 certification, and inverter duty capability for constant torque operation with a 20:1 speed range.
MODEL 01512ET3E284TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,038.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 39. 6-35. 8/17. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 15. 0/7. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 39. 6-35. 8/17. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Tingley |
| Model | J21207-XL |
| Brand | United Abrasives |
| Model | 63256 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-726116 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more