We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01518EG3E254T-W22 is a Super Premium IE4 efficiency, three-phase, TEFC motor rated 15HP at 1800 RPM. This W22 severe duty motor features a 254T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage, and 60Hz operation. It is constructed with a cast iron frame, IP55 enclosure, and Class F insulation. The motor is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and offers inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range for demanding industrial applications.
MODEL 01518EG3E254T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,823.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 43. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 39. 4-35. 6/17. 8 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 16. 0/8. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 5 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254T |
| Full Load Amps | 39. 4-35. 6/17. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 2080-LC30-10QVB |
| Brand | Belden |
| Model | UJ-HD47x22 |