We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 02012ET3H286T-W22 is a 20 HP, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium efficiency motor with a 286T frame and 575V, 60Hz rating. This W22 severe duty TEFC motor features cast iron construction, IP55 enclosure, IEEE 841 vibration levels, and Class I Div 2 certification. It offers inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range, Class F insulation, and a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 02012ET3H286T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,553.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 88. 2 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 19. 4 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 7. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 19. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |