We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 04012ET3E364T-W22 is a 40 HP, 1200 RPM, three-phase motor with a NEMA 364T frame and NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 severe duty motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range, meets IEEE 841 vibration standards, and includes Class F insulation with a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 04012ET3E364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,482.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 176 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 103-93. 0/46. 5 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 34. 0/17. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 103-93. 0/46. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4308T
Brand
Baldor
Model
ECP4308T
Brand
Baldor
Model
ECP4308T-4
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more