We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 05012EG3E365T-W22 is a Super Premium IE4 efficiency, three-phase, TEFC motor rated 50HP at 1200 RPM. This W22 severe duty motor features a 365T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage, and cast iron construction. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, IP55 enclosed, and suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 05012EG3E365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,339.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 50 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 219 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 133-121/60. 3 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 66 dB(A) |
| No load current | 62. 0/31. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 5 |
| Output HP | 50 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 133-121/60. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Belden |
| Model | UJ-HD47x22 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 6181P-12TPXP |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more