We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 06018ET3G364T-W22 is a 60 HP, 1800 RPM, three-phase motor with a 364T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is rated for 460V PWS, 60 Hz operation and is suitable for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability up to 20:1 constant torque.
MODEL 06018ET3G364T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,576.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 175 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 68. 3 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 24. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 68. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Belden |
| Model | UJ-SS750X00 KIT |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more