We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 07518EG3E365T-W22 is a Super Premium (IE4) efficiency, three-phase, TEFC motor rated for 75 HP at 1800 RPM. This W22 severe duty motor features a 365T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage, and a cast iron construction. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, IP55 enclosed, and rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is designed for demanding industrial applications.
MODEL 07518EG3E365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,522.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 218 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 192-174/86. 8 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 76. 0/38. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 4 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 192-174/86. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-587863 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 1310X.875 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more