We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 10018ET3ERB405T-W22 is a 100 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 405T frame. This W22 severe duty TEFC motor features a 208-230/460V dual voltage rating, 60 Hz operation, and a cast iron construction with roller bearings for belt-driven applications. It includes IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, IP55 enclosure, and inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range. The motor has a 1.
MODEL 10018ET3ERB405T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,403.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 292 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 245-222/111 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 76. 0/38. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 245-222/111 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more