We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 12512ET3GRB445T-W22 is a 125 HP, 1200 RPM, three-phase AC motor with a 445T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, a 460V PWS voltage rating, and is equipped with roller bearings for belt-driven applications. It offers a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for severe duty applications with inverter duty capability up to 20:1 constant torque.
MODEL 12512ET3GRB445T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,972.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
125
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 125 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 547 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 143 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 56. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 125 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 143 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 20AD011A3NYNADG1 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more