We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 15018ET3GRB445T-W22 is a 150 HP, 1800 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 445T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features 460V PWS voltage, roller bearings for belt-driven applications, a 1.15 service factor, and Class F insulation. It is designed for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 vibration standards for harsh industrial environments.
MODEL 15018ET3GRB445T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,503.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 437 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 170 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 58. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 170 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 2403-40-40-SS |
| Brand | Tingley |
| Model | S63217-2XL |