We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 30012ET3G586/7-W22 is a 300HP, 1200RPM, three-phase TEFC motor with a 586/7T NEMA frame and 460V, 60Hz rating. This W22 platform motor features Super Premium IE4 efficiency, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure protection, and Class I Div 2 certification. The motor includes Class F insulation and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 30012ET3G586/7-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$39,427.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
586/7T
HP
300
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 300 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1306 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 586/7T |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 356 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 77 dB(A) |
| No load current | 135 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 0 |
| Output HP | 300 HP |
|---|---|
| Frame | 586/7T |
| Full Load Amps | 356 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | P52-14MGT-40 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more