We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 40018ET3G449T-W22 is a 400 HP, 1800 RPM, three-phase motor with a 449T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Super Premium (IE4) efficiency, 460V PWS voltage, and a 1.15 service factor. It is constructed with a cast iron frame, Class F insulation, and is suitable for severe duty applications, offering inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 40018ET3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$38,986.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
L447/9T
HP
400
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 400 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1158 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | L447/9T |
| RPM | 1790 |
| Full Load Amps | 455 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 170 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 400 HP |
|---|---|
| Frame | L447/9T |
| Full Load Amps | 455 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | MR1310EX |
| Brand | Boston Gear |
| Model | UT014-016-0-RM142-88 |
| Brand | AMI Bearings |
| Model | UCHPL204-12MZ2RFCEW |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more