We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The WEG 50018ET3G449T-W22 is a 500 HP, 1800 RPM, three-phase AC motor featuring a 449T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor delivers NEMA Super Premium (IE4) efficiency, constructed with a heavy-duty cast iron frame for severe duty applications. It is rated for 460V PWS (Parallel Wye Start) operation at 60 Hz, includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is inverter duty rated for a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 50018ET3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$45,028.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
L447/9T
HP
500
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 500 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1451 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | L447/9T |
| RPM | 1785 |
| Full Load Amps | 561 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 210 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 500 HP |
|---|---|
| Frame | L447/9T |
| Full Load Amps | 561 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more