We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00212ET3PCT184T-W22 is a 2HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for Cooling Tower (CT) applications, this W22 severe duty motor features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for 200V, 60Hz operation.
MODEL 00212ET3PCT184T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$908.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| HP | 2 HP |
|---|---|
| kW | 1.5 kW |
| RPM | 1200 RPM |
| NEMA Frame | 184 T |
| Mult. Symbol | L1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 7.42 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 15.860 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 97 lbs |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6007-2RS1/GJN |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KC-160 CPO |
| Brand | Superlok |
| Model | SBLV-M4N-BH |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more