We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00518AT3PCT184TF1-W2 is a 5 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 200V, 60Hz power supply, a 184T NEMA frame, and is part of the W2 product line. This motor is engineered for reliable operation in forced-air cooling systems where external airflow is provided by the driven equipment.
MODEL 00518AT3PCT184TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$852.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
182/4T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 14. 8 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 7. 36 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 14. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Tingley |
| Model | O22007-6XL |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-116250 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more