We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00518ET3PCT184TF1-W2 is a 5 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 200V, 60Hz power rating, a NEMA 184T cast iron frame, and a 1.125-inch shaft diameter. This motor is built with a totally enclosed fan-cooled (TEFC) enclosure for protection against dust and moisture, making it suitable for demanding industrial environments.
MODEL 00518ET3PCT184TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$827.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 184T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 14. 8 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 7. 36 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 184T |
| Full Load Amps | 14. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Bando |
| Model | 250-S5M-1000 |
| Brand | Coilhose |
| Model | TGC133 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more