We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00789EP3PCT213V-W22 is a high efficiency EPAct TEFC three-phase motor designed for cooling tower applications. This W22 premium motor features a 7.5/1.75 HP dual rating, 1800/900 RPM two-speed operation, and a 200V 60Hz power supply. The cast iron 213V frame construction provides durability, while the IP55 enclosure and Class F insulation ensure reliable performance in demanding environments. This motor is engineered for efficient operation in HVAC and industrial cooling systems.
MODEL 00789EP3PCT213V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,499.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
213T
HP
7.5/1.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200/400
Specifications
| HP | 7.5/1.75 HP |
|---|---|
| kW | 5.5/1.3 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 213 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 21.9 |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| 'C Dimension | 18.021 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 164 lbs |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more