We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01018ET3HCT215T-W22 is a W22 Premium Efficiency three-phase motor rated 10 HP, 1800 RPM, 575V, 60Hz. This NEMA Premium (IE3) TEFC motor features a 215T cast iron frame, Class F insulation, and a 1.15 service factor. Designed for cooling tower applications, it includes severe duty features like IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure protection, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 01018ET3HCT215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,331.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 9. 92 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 4. 52 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 9. 92 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA4M5.5V5CBRK |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 6/5V590-2517 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | ML71907CVDUJ74S |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | D110XL031 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more