03089EP3QCT324V-W22
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 03089EP3QCT324V-W22 is a High Efficiency EPAct (P) TEFC three-phase motor designed for cooling tower applications. This 30/7.5 HP, 1800/900 RPM motor features a 324V NEMA frame, 460V voltage, and 60 Hz operation. It is part of the W22 premium product line with cast iron construction, IP55 enclosure, and a 1.15 service factor for reliable performance in demanding environments.
MODEL 03089EP3QCT324V-W22
BRAND
WEG
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
324T
HP
30/7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
HP30/7.5 HP
kW22/5.5 kW
RPM1800/900 RPM
NEMA Frame324 T
Mult. SymbolH1
Service Factor1.15
Fl Amps37.2
Fl Efficiency91.7%
'C Dimension29.62 in
Voltage460V