04089EP3PCT326V-W22
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 04089EP3PCT326V-W22 is a 40 HP, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (EPAct) motor features a 326V frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and operates on 200V at 60Hz. Part of the W22 premium cast iron product line, it is built for severe duty with Class F insulation and a 1.15 service factor, suitable for demanding industrial ventilation and heat exchange systems.
MODEL 04089EP3PCT326V-W22
BRAND
WEG
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
326T
HP
40/10
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
HP40/10 HP
kW30/7.5 kW
RPM1800/900 RPM
NEMA Frame326 T
Mult. SymbolH1
Service Factor1.15
Fl Amps110
Fl Efficiency92.4%
'C Dimension31.116 in
Voltage200 V