13218ET3Y315S/M-W22
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 13218ET3Y315S/M-W22 is a 132 kW (approximately 177 HP), 1800 RPM, three-phase AC motor from the W22 severe duty platform. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 315S/M IEC metric frame, cast iron construction, and NEMA Premium (IE3) efficiency. It is rated for 460V, 60Hz operation with a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 protection.
MODEL 13218ET3Y315S/M-W22
BRAND
WEG
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
175
Hz
60
Phase
3
RPM
Voltage
380/415/460/660/690
Specifications
Output 175 HP
Poles 4
Frequency 60 Hz
Torque 507 lb. ft
Voltage 460 V
Frame 315S/M
RPM 1790
Full Load Amps 203 A
Efficiency (100%) 96. 2
Power factor (100%) 0. 85
Insulation F
Noise 75 dB(A)
No load current 77. 6 A
Locked rotor current (II/In) 7. 9
Output HP 175 HP
Frame 315S/M
Full Load Amps 203 A