We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 121067.00 1 HP, 1725 RPM three-phase general purpose motor with a 143TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, and sealed ball bearings. Suitable for continuous duty industrial applications.
MODEL 121067.00
$588.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
3.2/1.6
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Rated
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Length
7
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
54
KVA code
N
KW
0.75
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
68.5
Resistance main
12.96
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
1725
Starting method
Line Or Inverter
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 121067.00
UPC: 691720016664 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Ultimate e AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 1 hp, 230/460 VAC, 3.2/1.6 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 143TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 3 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.92 in L
Features:
- Premium efficient ratings and inverter rated
- Class F insulation system 140 frame and higher
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
- WattSaver e premium efficient motors
- Ultimate premium efficient motors
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.92 in L |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.2/1.6 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 143TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2526483
Excellent!
Great price and fast delivery! A problem with a defective piece resolved quickly! Great service!
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3581T
Brand
NAE
Model
PE143TC-1-4
SKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2526483
Excellent!
Great price and fast delivery! A problem with a defective piece resolved quickly! Great service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/