We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 131508.00 5 HP, 1425 RPM three-phase electric motor with 184TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 220/380/440V at 50 Hz with 87.5% efficiency. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Designed for 50 Hz applications requiring special voltage configurations.
MODEL 131508.00
$574.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
87.5
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
50
HP
5
Hz
50
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1425
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
220/380/440
Regal Beloit Leeson&Reg; 131508.00
UPC: 691720017616 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, 5 hp, 220/380/440 VAC, 14/8.1/7 A, 50 Hz, 3 ph, 1425 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184TC Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 18 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 15.47 in L
Features:
- Torque exceed NEMA performance for design B motors
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 15.47 in L |
| Voltage Rating | 220/380/440 VAC |
| Amperage Rating | 14/8.1/7 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Speed | 1425 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 18 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 9326-10-08-08 |
| Brand | PIP |
| Model | 86350/S |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 17MP-14-G400 |
SKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/