We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM2531T-8G is a 25 HP, 1770 RPM, 3-phase general purpose motor with a NEMA 284T frame (7.00 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 200V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It utilizes Class F insulation, a NEMA Design B configuration, and standard F1 foot mounting.
MODEL EM2531T-8G
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,192.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
284T
Frame Material
Steel
HP
25
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
330
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
25.06 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Enclosure | OPSB |
| Frame | 284T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 25.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 200.0 V @ 60 HZ |
| Agency Approvals | CSA EEV UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 70.000 A @ 200.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 93.6 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 70.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 8 AWG |
| Motor Type | 4050M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 25.06 IN |
| Power Factor | 82 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.875 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1770 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Part Winding |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2531T
Brand
Baldor
Model
EM2531T-BG
Brand
Baldor
Model
EM2531T-5
Brand
Baldor
Model
EM2531T-G
Brand
Baldor
Model
EM2531T-8
| Brand | Smith Bearings |
| Model | CR-1-1/2-B-SS |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 5000-04-02 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 0318-02-SS |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | DRN71M4/BE05/FF 40.1349515701.0001.10 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/