We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3313T-8G is a 10 HP, 1770 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E general purpose motor with a 215T frame and Open Steel Band (OPSB) enclosure. This foot-mounted (F1) motor operates on 200V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor and Class F insulation. Designed for industrial applications like pumps, fans, and conveyors, it offers high efficiency and reliable performance.
MODEL EM3313T-8G
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,240.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
132
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
17.45 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
See all of our 10 HP 215T Motors
| Enclosure | OPSB |
| Frame | 215T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 10.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 200.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CSA CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 29.500 A @ 200.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.7 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 29.5 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 10 AWG |
| Motor Type | 3740M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 17.45 IN |
| Power Factor | 82 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1770 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3313T
Brand
Baldor
Model
EM3313T-8G
Brand
Baldor
Model
EM3313T-G
Brand
Baldor
Model
EM3313T-5
Brand
Baldor
Model
EM3313T-BG
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | RX87 AMS284/286 850152240.14.14.001 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | GN3LED26NACW |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D210265 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D238416 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/