We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor FDEM2333T is a 15 HP, 1765 RPM, three-phase electric motor with a NEMA 254T frame (6.25-inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This foot-mounted (F1) motor operates on 60 Hz power and is designed for demanding industrial applications such as pumps, fans, and compressors. It features a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance.
MODEL FDEM2333T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,018.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254T
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
270
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.55 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 254T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 15.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 18.100 A @ 460.0 V 36.200 A @ 230.0 V 38.000 A @ 208.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 92.4 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 18.1 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 12 AWG |
| Motor Type | 0944M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 23.66 IN |
| Power Factor | 83 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Sealed Bearing |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1765 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/