We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EJMM3314T-5 is a 15 HP, 3475 RPM three-phase close-coupled pump motor with a 215JM NEMA frame and an open, shielded bearing frame (OPSB) enclosure. Designed for demanding pump applications, it operates on 575V at 60 Hz. This motor features a JM pump shaft and face for direct mounting to pump assemblies, providing a robust and reliable solution for industrial fluid handling systems.
MODEL EJMM3314T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,815.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
215JM
Frame Material
Steel
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
131
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
18.19 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Enclosure | OPSB |
| Frame | 215JM |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 15.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 575.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals |
UR CSA CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 13.800 A @ 575.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 90.2 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 13.8 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 14 AWG |
| Motor Type | 3734M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 18.19 IN |
| Power Factor | 89 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped & Key |
| Rodent Screen | Included |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 3475 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Brand
Baldor
Model
EJMM3314T-5
Brand
Baldor
Model
EJMM3314T
| Brand | NSI Industries |
| Model | HWHS500-1500-9 |
| Brand | Turck |
| Model | BI4-G12-ADZ32X-B3131 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK9072.1/32AZD-100LP/4 CUS BRE40 HL TW |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | GN1LED13NSB |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/