We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VPECP4115T is a 50 HP, 1775 RPM, three-phase vertical pump severe duty motor with a 326VP NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for high-thrust vertical pump applications, it operates on 230/460V at 60 Hz and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and IEEE 841 construction with a 5-year warranty for harsh environments.
MODEL VPECP4115T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$13,353.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326VP
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
715
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
34.71 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
P-BASE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 326VP |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 50.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Constant Torque Speed Range | .8 |
| Current @ Voltage | 116.000 A @ 230.0 V 58.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 94.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 58.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Vertical Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Max Speed | 2700 rpm |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 6 AWG |
| Motor Type | 1272M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 34.71 IN |
| Power Factor | 85 |
| Product Family | Chemical Processing (Not DC) |
| Pulley End Bearing Type | Thrust |
| Pulley Face Code | P-Base |
| Pulley Shaft Indicator | P-Base Groove & Key |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1775 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Temp Code | T3 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | C2605-10-08-10-FG |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | GN1LED13YAD11W |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2323SW |
| Brand | MRO Supply |
| Model | CP-S7-40-S6-A |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/