We never sell your data to third parties
Baldor EGDM3770T is a 7.5 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a NEMA 213T frame (5.25 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This general-purpose motor operates on 60 Hz power and is designed for applications such as pumps, fans, and conveyors. It features a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL EGDM3770T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,362.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TZ
Frame Material
Iron
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
170
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.45 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
208-230/460
See all of our 7.5 HP 213T Motors
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 213TZ |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 7.500 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 208.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CSA CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 9.500 A @ 460.0 V 19.800 A @ 208.0 V 19.000 A @ 230.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.7 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 9.5 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 14 AWG |
| Motor Type | 0738M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 19.45 IN |
| Power Factor | 81 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1770 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | D210281 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/