We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor MM13554-APN is a 5.5 kW, 4-pole (approx. 1800 RPM) three-phase metric dimension motor with an M3AA series design and IEC 132M frame. It features a B3 foot-mounted configuration, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, and operates on 60 Hz power. This general-purpose motor is designed for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors, offering robust construction and reliable performance.
MODEL MM13554-APN
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
OBSOLETE
Please call 888-671-2883 for Replacement info
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
132
HP
5.5
Hz
50/60
RPM
1465/1769
Voltage
400/460/690
| Frame | 132 |
| Frequency | 50 Hz 60 Hz |
| Output @ Frequency | 5.50 KW @ 50 HZ 5.50 KW @ 60 HZ |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 400 V @ 50 HZ 460 V @ 60 HZ 690 V @ 50 HZ |
| Auxillary Box | D-End Top |
| Current @ Voltage | 10.90 A @ 400 V 6.30 A @ 690 V 9.50 A @ 460 V |
| High Voltage Full Load Amps | 6.3 a |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | IP55 |
| Speed | 1465 rpm 1769 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
Brand
Baldor
Model
MM13554-APN
Brand
Baldor
Model
MM13554-EX3
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/