We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEDM3558T is a 2 HP, 1755 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors. It includes a standard F1 foot mounting configuration with the conduit box on the left side.
MODEL VEDM3558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,353.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
47
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.35 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 145TC |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 2.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV UR CCSA US |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Constant Torque Speed Range | 6 |
| Current @ Voltage | 2.900 A @ 460.0 V 5.800 A @ 230.0 V 6.600 A @ 208.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 2.9 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Duty |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Max Speed | 2700 rpm |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3528M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 13.35 IN |
| Power Factor | 75 |
| Product Family | Dirty Duty Plus |
| Pulley End Bearing Type | Sealed Bearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1755 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
VEDM3558T
Brand
Baldor
Model
VEDM3558
| Brand | EATON |
| Model | 11100RQD03 |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/