We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM4115T-12 is a 50 HP, 1775 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E motor with a 326T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding industrial applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation with a NEMA Design B configuration. This foot-mounted (F1) motor is part of the Baldor-Reliance General Purpose line.
MODEL EM4115T-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$8,343.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326T
Frame Material
Iron
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
652
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.28 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 50 |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12C051Y340G1 |
| Frame | 326T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1272M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1272M |
| Elec. Spec | 12WGY340 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12C51 |
| Layout | 12LYC051 |
| Frame | 326T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 12#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM4115T-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12C051Y340G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/4/2010 | 72M 4P TEFC HOR 326T SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4115T-12 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12C051Y340G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 326T |
| S/N | |
| HP | 50 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1775 |
| PH | 3 |
| DES | A |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 116/58 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| PF | 85 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 147 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 396 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 10889 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 183 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Locked-Rotor Torque | 254 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 79°C |
| Starting Current | 397 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 74 | 83 | 86 | 87 | 87 | 87 |
| Efficiency | 91. 3 | 94. 3 | 94. 8 | 94. 6 | 94 | 93. 1 | 94. 2 |
| Speed (RPM) | 1794. 5 | 1789. 3 | 1783. 5 | 1777. 5 | 1770. 7 | 1761. 5 | 1773 |
| Line Amperes | 24. 2 | 33. 5 | 44. 7 | 57. 6 | 71. 5 | 90 | 65. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200838 | SA 12C051Y340G1 | 1 EA |
| RA188149 | RA 12C051Y340G1 | 1 EA |
| 09FN3001B03SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| HA3400A13SP | STUD, 1/2-13 X 7' WELKER | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 10XN3118K36 | 5/16-18 X 2. 25' HEX HD, GRADE 5 | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 12EP1106A01 | PU ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 12FH1002SP | FAN COVER, CAST QF, WAUPACA QUALITY | 1 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 12EP1107A05 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4115T-58
Brand
Baldor
Model
EM4115T-5
Brand
Baldor
Model
EM4115T-BG
Brand
Baldor
Model
EM4115T-12
Brand
Baldor
Model
EM4115TS
| Brand | MRO Supply |
| Model | D103266 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D214392 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 313598 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D210404 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/