We never sell your data to third parties
WEG 00112ET3ECT145T-W22 is a 1 HP, 1200 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 145T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features cast iron construction, 208-230/460V dual voltage, and is designed for cooling tower applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and meets IEEE 841 vibration standards for reliable operation in demanding environments.
MODEL 00112ET3ECT145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$673.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 51 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 1150 |
| Full Load Amps | 3. 82-3. 45/1. 73 A |
| Efficiency (100%) | 82. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | F |
| Noise | 49 dB(A) |
| No load current | 2. 18/1. 09 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 3. 82-3. 45/1. 73 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B31TP-G250200 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | R77 DRN132S4/DH 850152445.11.11.003 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | RF37 DRN90S4/AND8/TH SO # 90.7918550401.0003.20 |