We never sell your data to third parties
WEG 00118ET3ECT143T-F1 is a 1 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 143T NEMA frame. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor operates on 208-230/460V 60Hz power and is designed for cooling tower applications. The cast iron W22 construction features IP55 protection, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 severe duty vibration standards.
MODEL 00118ET3ECT143T-F1
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
143T
HP
1
Hz
60
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 94 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 3. 15-2. 85/1. 43 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 77 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 1. 87/0. 935 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 8 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143T |
| Full Load Amps | 3. 15-2. 85/1. 43 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | LS Electric |
| Model | 0628039663 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more