We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00218ET3ECT145T-W22 is a 2 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor in a 145T frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a cast iron W22 construction, IP55 enclosure, and is rated for 208-230/460V, 60Hz operation. Designed for cooling tower applications, it includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 00218ET3ECT145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$696.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 5. 77-5. 22/2. 61 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 2. 48/1. 24 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 5. 77-5. 22/2. 61 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | AWP-S5-U-S6 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D211837 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | D102672 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more