We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00512AT3PCT215TF1-W2 is a 5 horsepower, 1200 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 200V, 60Hz power supply, a NEMA 215T cast iron frame, and is built on the W2 platform for robust construction. This motor is engineered for reliable operation in demanding environments where consistent performance is critical.
MODEL 00512AT3PCT215TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,401.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
213/5T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 15. 7 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 8. 63 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 15. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Berkeley |
| Model | 10SN |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0368.21038 |
| Brand | SpillTech |
| Model | GRL150H |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more